آوای یونان

نویسنده: فرید تفسیری

در روستایی به نام تای چیون واقع در یکی از استان های مرکزی یونان به تاریخ ۲۵ نوامبر ۱۹۳۹ دیده به هستی گشود. او کار موسیقی را با فراگیری پیانو آغاز کرد و سپس به اخذ مدرک کارشناسی ارشد در رشته ی تاریخ و معماری از دانشگاه آتن نایل شد. وی در پاریس به مطالعه ی موسیقی قومی پرداخت و در این زمینه تخصص پیدا کرد. سپس در موزه ی ملی هنر و سنت به عنوان پژوهشگر مشغول به کار شد. در طول این سالیان، آهنگ هایی را نوشت و ضبط کرد که خوانندگان یونانی آن ها را می خواندند. او در زمینه ی آهنگسازی در سبک مورد علاقه ی خویش که بیشتر مایه ی قومی-سنتی دارد، تبحر یافت.

النی در سال ۱۹۷۶ در مرکز فرهنگی آتن، آزمایشگاهی برای نوازندگان سازهای سنتی ایجاد کرد و برای باروری موسیقی ملی کشورش بسیار کوشید. توانایی او به عنوان ویراستار رادیو و مجری برنامه های موسیقی قومی، این راه را برایش هموارتر کرد. موسیقی فولکلور، تأثیری مستقیم بر آثار اونداشت. به گفته ی او، علایقش به موسیقی سنتی و آثارش، همچون دو جویبار مجزا در جان او جاری است؛ هرچند که صدا و رنگ سازهای سنتی در جویبار آثارش روان است.
او توانست با تلفیق و نیز آگاهی از موسیقی نوین جهانی، جایگاه خویش را به عنوان یکی از پرکارترین آهنگسازان موفق در دنیای موسیقی تثبیت کند. موسیقی ۲۰ فیلم سینمایی را نوشت که از جمله ی آن ها می توان به فیلم کارگردان صاحب نام یونانی با عنوان “ابدیت و یک روز” و “نگاه خیره ی اولیس” و نیز ۴۰ نمایشنامه ی تئاتر اشاره کرد. این نمایشنامه ها آثار بزرگانی چون شکسپیر، گورکی، آرتور میلر، تنسی ویلیامز، چخوف و دیگران بود. افزون براین، او برای فیلم ها و مجموعه های تلویزیونی و نمایشنامه های رادیویی نیز آهنگسازی کرد که در مجموع شامل ۲۳ آلبوم می شود، ولی از سال ۹۱ به طور اختصاصی به همکاری با شرکت ای.سی.ام پرداخت. وی در سال های ۱۹۸۲، ۸۳، ۸۶، ۸۷، ۹۲، و ۹۸ جوایزی را نیز به خود اختصاص داد.
آثار “النی کاریندرو” بسیار تأثیرگذار و عمیقاً پرمایه و والاست. به گونه ای که می توان فارغ و سبکبار بر بال اندیشه، تصاویر ذهنی او را مجسم کرد. باوجوداین، نمی توان تنهایی حزین، مصائب دردناک و اندوهی را که در این موسیقی ها موج می زند، نادیده گرفت. در یک کلام می توان گفت: تجربه ی گوش سپردن به این آثار فراموش نشدنی در کلام نمی گنجد.
از آثار او می توان به موارد زیر اشاره کرد:
غبارزمان
دشت گریان
ابدی  در یک روز
نگاه خیره ی اولیس
گام معلق لک‌لک
چشم‌اندازی درمه
سفربه سیاترا
    Dust of Time – ECM 2009
    The 10 (Greek TV: “το ۱۰″) – MikriArktos-ECM 2008
    Elegy of the Uprooting (live) – ECM 2005
    Trojan Women – ECM 2001
    Rosa, Wandering – Lyra 1996
    Unreleased Recordings – Minos 1991
    L\’Africana – Minos 1990
    Herod Atticus Odeon (live) – Minos 1988
    The Beekeeper – Minos 1986
    The Price of Love – Minos 1983
    The Great Vigil – Minos 1975