اصل و نسبم ايرانيست

نویسنده: نیکو یوسفی

شاید زمانی که چشم به دنیا گشود، کسی فکر نمی کرد این دختر کوچک، جوان ترین دختر ایرانی ای خواهد بود که در ۱۳ سالگی برای اجرای کنسرتی خارج از خاک سرزمین اش، به روی صحنه خواهد رفت. یا سال ها بعد عنوان اولین زنی را خواهد داشت که به مدیریت گروه موسیقی دانشکده ی هنرهای زیبای دانشگاه تهران خواهد رسید.

بزرگ ترین دختر خانواده ی برکشلی، در آذر ۱۳۲۴ شمسی در تهران به دنیا آمد. پدرش ، دکترمهدی برکشلی ، موسیقی دان و فیزیک دان، از نام آور ترین اساتید آکوستیک و رئیس دانشکده ی فیزیک دانشگاه تهران، نخستین معلم او بود که وی را با دنیای  موسیقی آشنا کرد. پری که در آرزوی فراگیری موسیقی بود، پیانو را برای نواختن انتخاب کرد و بعد از  آموزش های مقدماتی نواختن این سازنزد کیتی خسروی ( پیانیست روس و فارغ التحصیل کنسرواتوار مسکو ) ، وارد هنرستان عالی موسیقی شد. این دختر نوجوان در ۱۲ سالگی توانست کنسرتی را با موفقیت در تالار فرهنگ ( همان تالاری که بزرگانی چون علینقی وزیری در آن به اجرای برنامه پرداخته بودند ) برگزار کند. سپس با راهنمایی پدر، پس از پایان دوره ی اول دبیرستان، شهر پاریس، میزبان او برای اجرای کنسرتی بود که موفقیت در آن درهای تحصیل در فرانسه را به رویش گشود.

آکادمی مارگرت لونگ، کنسرواتوار امی ین و کنسرواتوار عالی موسیقی پاریس ، به ترتیب مراکزی بودند که پری در آن ها به تحصیل پرداخت و با درجه ی ممتازو دریافت جایزه ی اول ، فارغ التحصیل شد. او در این مدت از محضر اساتیدی چون ایوون لوریو( همسر اولیویه مسیان )، ایوون لوفه بور و ژرمن مونیه  که هریک از پیانیست های معروف بودند، بهره برد و در همین سال ها جایزه ی بهترین اجرا کننده ی باخ را نیز به دست آورد.

وی هنگام تحصیل در کنسرواتوار ملی پاریس، آثار الیویه مسیان را با خود آهنگساز، کار کرد و برای گذراندن کنکور بین المللی الیویه مسیان آماده شد.

در پایان تحصیلات  و پس از بازگشت به کشور، طرح برنامه ای با عنوان «شناخت موسیقی کلاسیک» را به تلویزیون ملی ایران ارائه کرد که با استقبال زیادی مواجه شد. در این سلسله برنامه، پس از معرفی آهنگسازان غربی، آثاری از آنها مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار می گرفت. همین دوران بود که، نخست با سمت استادیار و سپس دانشیار به استخدام دانشگاه تهران درآمد. آخرین سال های اقامت او در ایران مصادف بود با احراز پست مدیریت دانشکده ی هنرهای زیباکه تا قبل از وی هیچ زن دیگری به این سمت منصوب نشده بود.

وی پس از بازگشت به پاریس ، سمت استادی در کنسرواتوارهای مونتارژی و سنت نوم لابروتش را داشت. همچنین استاد آکادمی تابستانی پارتونی، مدیر دوره های کار آموزی تابستانی دربورگونی در زمینه ی نوازندگی پیانو و ارکستر مجلسی نیز بود. وی هم اکنون استاد آموزش هنری است.

پری برکشلی در سال های اخیر بیش از ۱۵ کنسرت در فرانسه برگزار کرده است. او در کنسرتی با عنوان موسیقی قرن بیستم، که درژانویه ی ۱۹۹۳ در کنسرواتوار مونتارژی برگزار کرد، ضمن اجرای آثاری از آهنگسازان معروف جهانی نظیر اولیویه مسیان و بلابارتوک، بخشی از برنامه را به اجرای آثاری از علیرضا مشایخی ، آهنگساز و موسیقی دان معاصر ایرانی اختصاص داد.

این بانوی موزیسین، علاوه بر تدریس و اجرای کنسرت های متعدد، تالیف و ترجمه هایی نیز درموسیقی دارد. از جمله : ترجمه ی کتاب تئوری کامل موسیقی اثر « ر. شایی » و « ه. شالان » که توسط انتشارات دانشگاه تهران در سال ۱۳۵۶ شمسی منتشر شد و نیز تالیف مقالاتی به زبان فرانسه  پیرامون الکساندر پیرفانسوابولی و مقاله ای در باب آموزش موسیقی .

معرفی ای که این بانو ازخود می کند در چند جمله خلاصه می شود: شهروند فرانسوی ام، پيانيستم و کنسرتيست، استاد پيانو و رئيس يک کنسرواتوار درفرانسه. اصل و نسبم ايرانيست.