اولین صفحه ی ضبط شده از بانو روحبخش

نویسنده: محمدرضا شرایلی
بانو عزت روحبخش از جمله خوانندگان مطرح در موسیقی ایران حد فاصل سال های ۱۳۱۰ تا ۱۳۴۰ می باشد. در مورد سال تولد و زندگی هنری و شخصی وی مطالب متعددی در کتب و مجلات موسیقی قدیمی درج شده که تشخیص صحت و سقم آن طی پژوهش های بیشتر و دقیق تر میسر است. اما در این مقال صحبت از اولین اثر ضبط شده ی اوست.
بسیاری، حضور هنری وی را در خوانندگی از افتتاح رادیو دانسته اند. اینکه روحبخش از جمله اولین خوانندگان رسمی رادیو بوده مطلبی صحیح است؛ ولی شروع کار هنری او حدود ۱۰ سال پیش از تاسیس رادیو است. وی در ابتدا به شرکت در نمایشنامه های موزیکال و اپرت های دوره پهلوی اول پرداخته است.
اولین صفحه ی ضبط شده از او در مجموعه ی صفحات کمپانی کلمبیای انگلستان، مربوط به بهار ۱۳۱۲ ه ش است. اگر تاریخ تولد او را به روایتی ۱۳۹۳ ه. ش بدانیم، این صفحه در ۱۹ سالگی روحبخش ازصدای او ضبط شده است. شماره ی این صفحه، GP13 است ، اپرتی از ساخته های شادروان حسین استوار در مایه ی چهارگاه به نام ” رشک پری” که در این اجرا به همراهی پیانوی استوار و ویلن استاد صبا همراه شده است.
به واسطه ی شهرت و محبوبیتی که این خواننده ی سرشناس در جامعه داشت پیش از تاسیس رادیو برای بار دوم در سال ۱۳۱۸ ه ش طی مسافرتی به بغداد به همراهی شادروان رضاقلی میرزا ظلی، اسماعیل مهرتاش، مجید وفادار و یکی دو تن از نوازندگان دیگر، تعدادی صفحه ی گرامافون توسط کمپانی ” نعیم رکورد” ضبط نمود که از آثار منحصر به فرد و نایاب در موسیقی ایران  می باشد.
                                                       با همکاری آرشیو موزه ی موسیقی ایران