این را همه باید بشنوند

به بهانه ی انتشار آلبوم “این گوشه تا اون گوشه”، کاری با آهنگسازی لیلا حکیم الهی

 

 این گوشه تا اون گوشه

    مجموعه تصنیف های ایرانی برای کودکان

شعر و آهنگ: لیلا حکیم الهی

سرپرست اجرا: پیام جهانمانی

موسسه ی فرهنگی هنری ماهور

مدت: ۴۱:۴۷

                         معرفی و نقد: بابک بوبان

این را همه باید بشنوند

بابک بوبان: فعالیت در حوزه ی آموزش به کودکان همان قدر که گسترده است، آشفته هم هست. از آموزش مدرسه ای توسط انواع مدارس دولتی و خصوصی تا کلاس های آزاد ورزش و هنر و رایانه و غیره، همگی با کیفیت و تنوع فراوان، دچار مشکلات بسیاری هستند. البته تنوع نه تنها جذاب و مطلوب است بلکه لازمه ی هر فعالیت آموزشی نیز هست؛ به شرط آنکه مبتنی بر اصول و ضابطه باشد. تنوع بی دلیل پس از مدت کوتاهی فقط موجب ملال و پراکندگی است. آموزش به کودکان هم مانند خیلی از کارهای دیگری که می کنیم اساس معلوم و معینی ندارد. ملاک انجام کار بیشتر سلیقه و احساس است تا تعقل و چون حکم عقل ضعیف است چاره ای جز الگوبرداری و تقلید نداریم.

در آموزش موسیقی به کودکان هم قصه همین است: اول اینکه اصلا موسیقی را برای موسیقی نمی خواهیم؛ موسیقی را می خواهیم تا آموزشش بدهیم. در حالی که درک وجود چیزی به اسم موسیقی قطعا بر آموزش آن مقدم است و این یکی از مشخصات مجموعه ی «این گوشه تا اون گوشه» است.

این مجموعه سیزده تصنیف ایرانی در افشاری و ماهور و بیات کرد و غیره است که همه جا چه بچه ها چه بزرگترها می توانند گوش کنند، دوستش داشته باشند و بخوانند؛ بی آنکه قصد یک آموزش مستقیم در کار باشد. مساله ی دیگر در آموزش موسیقی به کودکان ایرانی این است که پرسش «چرا؟» غالبا پاسخ منطقی و مستدلی دریافت نمی کند. مثلا بپرسیم چرا سازهای این آهنگ بلز و سیلوفون است؟ یا بپرسیم چرا ملودی این آهنگ ملودی محلی مجار است؟ یا چرا تقریبا تمام آهنگ های کودکان ۴/۲ یا ۴/۴ است؟ چرا ریتم کلام غیر طبیعی و غیر فارسی است؟ یا ده ها چرای دیگر. برای مجموعه ی «این گوشه تا اون گوشه» چنین نیست.

http://www.reviewland.mihanblog.com/post/84