ای ایران،یادنامه ای برای روح الله خالقی به کوشش گلنوش خالقی

نویسنده: فاطمه خان محمدی
او را خیلی ها با کتابی می شناسند که “سرگذشت موسیقی ایران” است یا “نظری  به موسیقی”  دارد. برنامه ی گل ها هم یادآور نام اوست و سرودی ماندگار و دلنشین به نام “ای ایران” که شعرش را دکتر حسین گل گلاب سروده بود، از معروف ترین ساخته های وی است.
روح الله خالقی به سال ۱۲۸۵ در کرمان به دنیا آمد. ازشاگردان استاد علینقی وزیری بود و زندگی خود را صرف خدمت و پیشرفت موسیقی ایران کرد. او متد و دستورهای علمی برای تدریس موسیقی ملی، قطعات ارکسترال، قطعات آوازی، اتود، آثار ساده ی موسیقی برای مدارس و کتاب و مقاله های زیادی را خلق کرد. استاد روح الله خالقی در سال ۱۳۴۴ این دنیا را ترک گفت. اما آثار به جای مانده از او همچنان وی را زنده نگه می دارد. کتاب “ای ایران” به همت گلنوش خالقی و توسط انتشارات ماهور در سال ۱۳۸۵ منتشر شد که علاوه بر آثاربه جای مانده از این استاد بزرگ، یادنامه ایست که خواندن آن این استاد مسلم موسیقی ایران را در ذهن جاودانه خواهد کرد. این کتاب شامل پنج بخش است:
نخستین بخش ۳۹ مقاله را در بر می گیرد که تقریبا از میان ۱۸۰ مقاله ی نوشته شده توسط استاد خالقی و مقاله هایی که درباره ی ایشان نوشته شده، گزینش شده است.
بخش دوم، شامل پنج دفتر است که با نظمی خاص توسط خود مرحوم خالقی به رشته ی تحریر در آمده. این دفترها خاطرات سفر به شوروی، رومانی، هند و اروپاست.
بخش سوم، دربردارنده ی ۲۶ نامه است که از میان ۵۰ نامه مربوط به استاد خالقی گزیده شده.
بخش چهارم، فهرستی گذرا بر آثار موسیقایی استاد خالقی را شامل می شود.
و واپسین بخش، کتاب شناسی روح الله خالقی ست.
اما گلنوش خالقی که تدوین این کتاب را به عهده گرفته، آهنگساز، رهبر ارکستر و مدرس موسیقی ایرانی است که این یادنامه ی کامل را برای پدرش گرد آوری کرده. او همچنین از بنیان گذاران رادیو ایران و گروه کر تلویزیون به نام “هم آوازان” است. گلنوش خالقی شاگرد استاد حسین صبا و جواد معروفی بود و در کنسرواتوار تهران تحصیل کرد. از آثار آهنگسازی وی می توان چهار مضراب دشتی برای ارکستر، ای ایران و یاررمیده را نام برد. او بدون شک یکی از برترین و بزرگ ترین زنان موسیقی ایران به شمار می رود.