بمناسبت پنجمین سال درگذشت زنده یاد بانو الهه

 جدیدآنلاین: الهه که نامش بهار غلامحسینی بود، خوانندۀ خوش صدایی بود که توسط داوود پیرنیا به برنامه گلها راه یافت و بیشترین برنامه ها را در گلها اجرا کرد. او یکی از زیرترین صداها را داشت واز این حیث صدایش یگانه بود.

الهه از سن ۷ سالگی، زمانی که پدر در خانه نبود، به صورت پنهانی در اتاق برای خودش آواز می خواند. درسن  ۱۲ سالگی متوجه شد که مجید وفادار آهنگساز، همسایه شان است. گوش دادن به صدای ساز و آواز و موسیقی از خانه وفادار، از برنامه های روزانه الهه شده بود. تصمیم گرفت به هر نحوی که شده به مجید وفادار، علاقه خود را به خوانندگی ابراز دارد و از او بخواهد که در این راه به او کمک کند.

در این گیر و دار که او برای خواننده شدن به هر دری می زد، پدر از کارهای پنهانی او آگاه شد و تصمیم گرفت که او را شوهر بدهد.همسر او مردی بود با نام خانوادگی “یگانه” و عضو حزب توده و قول هایی هم مبنی بر همکاری برای خوانندگی الهه به وی داد.

اولین پخش رسمی صدای الهه با نام پریچهر در فیلم مردی که رنج می برد بود. آقای مجید وفادار که حالا سن و سال الهه و صدای او را مناسب تر دیده بود، الهه را به کارگردان فیلم معرفی کرده و خواسته بود که به الهه در این فیلم فضایی داده شود. او دو آهنگ در این فیلم اجرا کرد که آهنگ خنده خنده او در آن زمان، گل کرد.

بعد از این اجرا بود که آقای وفادار او را به سازمان رادیو معرفی کرد و در آزمایش صدایی که از الهه گرفته شد، به او گفتند که صدایش خوب است اما پختگی ندارد. الهه به هنرستان موسیقی ارک رفت و ۲ سال تحت نظر غلامحسین بنان، نت ها و دستگاه ها را یاد گرفت و بار دیگر که برای آزمایش به رادیو رفت قبول شد. با ورودش به رادیو نام خود را از پریچهر به الهه تغییر داد.

الهه ۱۵ سال در برنامه گلها خواند و با بیرون آمدن استاد پیرنیا، به همراه جمع دیگری از اساتید از آنجا خارج شد و رسما از رادیو و تلویزیون استعفا داد.

استعفای او تقریبا مقارن بود با انقلاب اسلامی. در آن زمان دو تا از فرزندانش در لندن در مدارس شبانه روزی تحصیل می کردند. او از یک سو به علت عدم شناخت فضای جدید کشور بعد از انقلاب و از سوی دیگر به دلیل رسیدگی به اوضاع فرزندانش، راهی لندن شد تا یکی دو ماهی را در آنجا بگذراند.

از آنجا که الهه قصد سفر موقتی به انگلیس داشت، تمام وسایل و مدارک زندگی اش را در تهران گذاشت. اما چرخش اوضاع در داخل کشور و توصیه های نزدیکانش که خانم الهه بازگشتش به ایران را مدتی به تاخیر بیندازد سفر موقت او را به مهاجرتی طولانی تبدیل کرد. 

او که متولد سال ۱۳۱۳ بود پس از گذراندن دوران دشوار دیگری در زندگی هنری اش به به سرطان کبد دچار شد. سرانجام وقتی سرطان کبدش علاج ناپذیر شد به ایران بازگشت. اما کسی از آمدن او با خبر نشد. شاید حتا مقامات مسئول هم متوجه ورود خواننده ای به نام الهه نشدند. چون او زمانی که می رفت هیأت دیگری داشت و زمانی که برمی گشت دیگر آنی نبود که بود. سرطان از پایش در انداخته بود. الهه روز ٢٤ مرداد ماه ۱۳۸۶ در بیمارستان پارسیان خاموش شد.

http://ghadimiha7.mihanblog.com/post/79