در آثارم از موسیقی ایرانی بهره می برم.

كارين ليتنر ـ نوازنده‌ي اتريشي فلوت و چنگ ـ در «شهر كتاب» مركزي حضور پيدا كرد و هنر تك‌نوازي خود را به رخ مخاطبان كشيد.

به گزارش خبرنگار بخش موسيقي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اين هنرمند پيش از آغاز اجرايش در سخناني گفت: اين چهارمين‌بار است كه به ايران مي‌آيم و عاشق فرهنگ ايراني هستم. خوشحالم از اين‌كه ايران داراي افراد با سوادي در زمينه‌ي فرهنگ است و از اين هنر استقبال زيادي مي‌شود.

او ادامه داد: من به موسيقي ايراني علاقه‌ي زيادي دارم و معمولا اين موسيقي را گوش مي‌دهم. بسياري از اوقات در كارهايم از موسيقي ايراني بهره مي‌برم و امروز هم مي‌خواهم دو اثر جديدم را به نام «جادوي دريا» و «جادوي زمين» براي شما اجرا كنم.

ليتنر درباره‌ي آشنايي خود با آهنگ‌سازي و موسيقي، توضيح داد: هميشه مردم از من مي‌پرسند، چه شد كه به آهنگ‌سازي رو آوردم؟ در پاسخ به اين سؤال بايد بگويم من هميشه موسيقي را در درونم مي‌شنيدم و چهار ساله بودم كه به اين هنر رو آوردم. من براي ميز، خورشيد‌ و حتي حيوان خانگي هم ساز مي‌زنم.

اين هنرمند اتريشي بيان كرد: در دوره‌ي دبيرستان، دوست پيانيستي داشتم و تصميم گرفتيم با هم كنسرت بداهه‌نوازي اجرا كنيم. پس از مدرسه هم اجراهاي صحنه‌يي داشتيم. من در اين مدت، صداي درونم را مي‌شنيدم و تحت تأثير آن بودم.

كارين ليتنر معتقد است: موسيقي يك نوع بيان احساسات و عواطف است و داستان‌هايي را به زبان جهاني براي شما تعريف مي‌كند.

او همچنين گفت: اميدوارم بتوانم با نوازندگي‌ام اين حس را در شما ايجاد كنم. من در يك قلعه در وسط ايرلند زندگي مي‌كنم، چون در آن قلعه مي‌توانم كنسرت دهم و خلوتي براي آهنگ‌سازي داشته باشم.

وي ادامه داد: يك روز از خواب بيدار شدم، از پنجره آسمان را ديدم كه رنگ خاصي داشت، بوي ترنم،‌ علف‌ها و شبنم‌ها من را به ساخت يك قطعه‌ي موسيقي وادار كرد و تصميم گرفتم اين قطعه را با فلوت بنوازم.

ليتنر درباره‌ي فضاي موسيقي دو آلبوم جديدش پيش از اجرا، توضيح داد: آلبوم «جادوي دريا» شامل اجراي اركسترال فلوت و چنگ است و از آب‌هاي مختلف مي‌گويد، از اشك انسان و تمام چيزهايي كه مرا تحت تأثير قرار دادند و من با آن‌ها زندگي كردم

او درباره‌ي آلبوم «جادوي زمين» نيز گفت: در زمين، انسان‌هاي مختلفي در مكان‌هاي مختلف و با فرهنگ‌هاي متفاوت زندگي مي‌كنند. من اين اثر را براي اجراي اركسترال فلوت و چنگ نوشتم. براي هر دو آلبوم، يك «اورتور» براي سرآغاز كار آورده‌ام كه خلاصه‌كننده‌ي اثر است.

بخش ديگري از اين برنامه به اجراي فلوت كارين ليتنر اختصاص داشت. ليتنر در تمام قطعات تك‌نوازي‌اش به نوعي چشم‌اندازهاي ايرلند را اجرا كرد كه همه برگرفته از طبيعت بودند. او در بخشي ديگر، به اجراي يك آواز تبتي پرداخت كه دعا خواندن روحانيون تبت را روايت مي‌كرد. خودش درباره‌ي اين قطعه توضيح داد: هنگامي كه اين اثر موسيقي را ساختم، بسياري از مردم با شنيدنش اشك مي‌ريختند.

 به گزارش ايسنا، كارين ليتنر ـ نوازنده‌ي اتريشي فلوت و چنگ‌ ـ زاده‌ي وين و دانش‌آموخته‌ي «آكادمي هنر و موسيقي» اين شهر و «مدرسه‌ي تخصصي موسيقي فرايبورگ» آلمان است. او تا كنون در قالب تك‌نوازي وهمراهي اركستر‌هاي برتر دنيا از جمله «اركستر فيلارمونيك وين»،‌ «اركستر موزارت»، «اركستر فيلارمونيك هاردك كارلو» به اجراي برنامه در سراسر جهان پرداخته است. علاوه بر اجراهاي زنده‌، فعاليت ديگر ليتنر‌، ساخت موسيقي براي برنامه‌هاي راديويي و تلويزيوني در كشورهاي مختلف اروپا مانند فرانسه‌، مجارستان‌، ايرلند‌، جمهوري چك و ساير كشورها مانند استراليا و آفريقاي جنوبي است.

ليتنر در سال ۲۰۱۰ ميلادي موفق به دريافت جايزه‌ي «آهنگ‌ساز برتر شهر وين» شد. وي همچنين جايزه‌ي «انجمن نوازندگان جوان وين» و جايزه‌ي انجمن هنرمندان اين كشور را نيز گرفته است.

 «جادوي زمين» (اجراي اركسترال فلوت و چنگ)، «جادوي دريا» (اجراي اركسترال فلوت و چنگ)، «احساس» (دونوازي فلوت و گيتار)، «تنظيم روح» (بداهه‌نوازي فلوت و سينتي سايزر)، «باغ‌هاي بير كسل ديمنس» (دونوازي فلوت و چنگ)، «آواي منازل ايرلند» (دونوازي فلوت وچنگ) و «نواي قلعه» (اجراي اركسترال فلوت و چنگ) از آثار اين هنرمند اتريشي‌اند.

http://isna.ir/fa/news/91060200821