دست ها مجال نمی دهند

دست ها مجال نمی دهند

نویسنده: ضیاالدین ناظم پور

کارمن پیچار متولد ۱۹۸۴ در شهر “لیوبلیانا”، پایتخت اسلوونی، نوازندگی ویولن سل را از پنج سالگی شروع کرد. در نوزده سالگی (۲۰۰۳) موفق به اخذ گواهی پایان نامه ی مدرسه ی معتبر موسیقی و باله ی ماریبور گردید و همان سال مدرک موسیقی خود را از آکادمی دانشکده ی موسیقی “زاگرب” نیز اخذ کرد. دو سال بعد مدرک استادی خود را از مسترکلاس پروفسور والتردسپالی گرفت و همچنین دوره ی مسترکلاس پروفسور رینهارد لایزکو را در دانشگاه هنر وین با موفقیت به پایان رسانید.

کارمن پیچار در بیست و سه سالگی اولین حضور جدی خود را در عرصه ی نوازندگی “چلو” در ارکستر فیلارمونیک اسلوونی با اجرای قطعه ی کنسرتو ویولن سل “الگار” تجربه کرد.

در سال ۲۰۰۱ مقام نخست نوازندگی را در مسابقات بین المللی معتبر “دکتر لوئیس سیگال” در شیلی به دست آورد. همچنین کسب مقام دوم مسابقات نوازندگان جوان “یورو ویژن” در سال ۲۰۰۲ و مقام سوم مسابقات بین المللی “Antonio Janigro” مخصوص نوازندگان “چلو” را در کارنامه ی خود دارد. وی به عنوان سولیست در ارکسترهای اسلوونی از قبیل ارکستر فیلارمونیک، ارکستر سمفونیک RTV و ارکستر نمایش خانه ی ملی عضویت دارد.
در خارج از اسلوونی نیز وی در ارکستر سمفونیک رادیو برلین، ارکستر فیلارمونیک زاگرب، ارکستر واراژدین و آنسامبل چلومانیا نوازندگی می کند و به این سبب با رهبران ارکستر بزرگ جهان چون  اسرائیل مارک، ویکسلاو شوتئی، ان شاوو، مارکو لتونیا، مارتین سیگارت، جانوسکی ، سیان ادواردز، اروش لایوویک، پاول دشوپالی، دیوید دلپینو و نوازندگان بزرگی چون  پرگامنشکوف ، کیشا مایسکی، جیوانی سولیما و موندزی کار کرده است
اولین اثر منتشر شده از او در سال ۲۰۰۶، یک سی دی شامل کنسرتو ویولن سل هایی از دوورژاک و شوستاکوویچ است. در سال ۲۰۱۱، دومین سی دی او که شامل کنسرتوهایی از نیک کوهار، ووگلارسویار و خاچاطوریان برای همراهی ارکستر فیلارمونیک اسلوونی انتشار یافت. آخرین اجرای زنده ی او در مارس ۲۰۱۲ اجرای کنسرتو ویولن سل اثر”لبیک” در فستیوال موسیقی اسلوونی بود.
او طی چندین سال گذشته به عنوان دستیار پروفسور والتر دسپالی در آکادمی موسیقی دانشگاه زاگرب و همچنین در سمت استادی ویولن سل آکادمی لیوبلیانا مشغول تدریس است.
یکی از زیباترین اجراهای وی، دوئت “چارداش” از “مونتی” است که ویدئوی این اثر را می توانید از لینک زیر بازدید و دانلود کنید.
www.youtube.com/watch?v=0xzYr_C7ty4