دكترليديا آيرس – محقق و آهنگساز ميكروتونال

نویسنده: شاهین مهاجری
ليديا آيرس به عنوان يك بانوي فعال در زمينه ی ميكروتوناليته آهنگسازي است كه مقيم هنگ كنگ بوده و سازهاي فلوت موجود در فرهنگ هاي مختلف موسيقايي را مي نوازد. او در اجراي تكنيك هاي پيشرفته ی آوازي و سازهاي بادي مانند ريز پرده ها (ميكروتن ها) – مولتي فون ها و توانايي هاي صوتي نامعمول فلوت تبحر دارد.

 

 

او كه در سال ۱۹۹۴ دكتراي موسيقي خود را با گرايش آهنگسازي موسيقي كامپيوتري از دانشگاه ايلينويز اخذ كرد, بر اساس علاقه و با توجه به مطالعات اتنوموزيكولوژيك خود, به آهنگسازي كامپيوتري بر اساس طرح هايي موسيقايي از بوميان آمريكا – استراليا – چين و اندونزي مي پردازد .

 

 

 

 

از جمله فعالیت های او آهنگسازی و تحقیق در زمینه ی موسیقی میکروتونال و فواصل موسیقی است. براساس طرحی از او برای کاربرد سیستم ۷۵ درجه ای  Indian/Partch در آهنگسازی، شرکت Woodstock Percussion برای او سازی متشکل از ناقوس های لوله ای به نام  Woodstock Gamelan را ساخت.

 

 

یکی از علایق و تخصص های او مدل سازی سازهای موسیقی است. بر همین اساس او به کمک نرم افزار Csound توانست صدای این ناقوس و انواع ساز گاملان را مدل سازی کند و با ارائه ی کتاب و یک سی دی به نام

 

Cooking with Csound: Woodwind and Brass Recipes طرح هایی را بر اساس صدای شبیه سازی شده ی سازهای بادی ارائه داد.

 

 

از جمله فعالیت های موسیقایی او نواختن در ارکستر گاملان دانشگاه های هنگ کنگ است. همچنین او توسط کمپانی Albany Records آلبوم خود تحت عنوان Virtual Gamelan را منتشر کرد.

 

 

او در سال ۱۹۹۶ رياست كنفرانس بين المللي موسيقي كامپيوتري را در هنگ كنگ بر عهده گرفت. علاوه بر كارگاه هاي آموزشي كه در مورد موسيقي ميكروتونال در اندونزي- اسپانیا و تونس ارائه داد، در سال ۱۹۹۰ به عنوان هنرمند مقیم در مرکز موسیقی الکترونیک نیویورک فعالیت کرد.

 

قطعات موسيقي او توسط اركستر مجلسي City واقع در هنگ كنگ و اركستر مجلسي  Da Capo درنيويورك  و ساير نقاط دنيا اجرا شده است. ازجمله قطعات اجرا شده توسط اركستر مجلسي  Da Capo در سال ۲۰۰۹ قطعه ی مرواريدها  Pearls است كه براي آواز و اصوات الكترونيك نوشته شده است.

 

ليديا آيرس در طول فعاليت خود برنده ی چندين جايزه نيز شده است از جمله ۶ جايزه از ASCAP (انجمن آمريكايي مصنفان – نويسندگان و ناشران) در سال هاي ۱۱۹۰ تا ۱۹۹۵٫
به عنوان نويسنده وي در مورد سازهاي خانواده ی فلوت، مدل سازي صدا و ميكروتوناليته مقالات متعددي را ارائه داده است. آدرس وب سايت او در اين لينك قراردارد.
http://www.cs.ust.hk/~layers/index.html