معرفی کتاب تئوری موسیقی کاربردی/ سحر ایوزمحمدی

معرفی کتاب تئوری  موسیقی کاربردی/ سحر ایوزمحمدی
نویسنده: فاطمه خان محمدی
علم موسیقی دارای زبان ویژه‌ای است و کتاب های خوب تئوری موسیقی، به عنوان مراجعی قابل استناد، می توانند این زبان را با تشریح مواردی نظیر ریخت‌شناسی، حالت‌ها و کاربرد آن‌ها در نوع ترکیب زبانی، دستورها و قوانین لازم در نگارش موسیقی و… به هنرجویان و علاقمندان بیاموزند.
مجموعه ی دو جلدی “تئوری کاربردی موسیقی” نوشته ی سحر ایوزمحمدی به زبانی ساده، کامل و بی نقص تئوری مقدماتی موسیقی را آموزش داده است. مولف در هر دو جلد این تئوری از مطالب ساده شروع کرده و به تدریج مطالب تخصصی تر را هم مورد بررسی قرار می دهد.
در جلد اول ابتدا به توضیح فرکانس، صدا، موسیقی و تقسیمات نت ها پرداخته شده و سپس موضوعاتی چون فواصل، چگونگی محاسبه ی آن ها و نیز گام ها مورد بحث قرار می گیرد.
جلد دوم این مجموعه به بررسی سازهای موسیقی دستگاهی می پردازد و کوک های متداول این سازها را مورد اشاره و تحلیل قرار می دهد.
در این کتاب همچنین علاوه بر مترادف انگلیسی اصطلاحات  تخصصی، در بعضی موارد نیز مترادف هایی به زبان ایتالیایی آورده شده است. در انتهای هر فصل، تعدادی سوال تشریحی و تستی به همراه پاسخ صحیح مشاهده می شود، که این کتاب را به منبعی از سوالات آزمون های ادواری برای شرکت در کنکورهای موسیقی نیز تبدیل می کند.
این مجموعه ی دو جلدی و مفصل توسط سحر ایوزمحمدی تدوین شده و استاد مصطفی کمال پورتراب، که نویسنده ی یکی از متداول ترین کتاب های تئوری موسیقی هستند، نظارت بر چاپ آن را برعهده داشته اند. ناشر نسخه ی چاپی این کتاب انتشارات چنگ بوده و در حال حاضر که چاپ آن به اتمام رسیده، خرید این دو جلد تئوری کاربردی موسیقی از طریق اینترنت برای علاقمندان و دانشجویان موسیقی میسر شده است.