حماسه «چهارمحال و بختیاری» در تقویم گم شد/ چشمتان را روی توصیه رهبری نبندید

حماسه «چهارمحال و بختیاری» در تقویم گم شد/ چشمتان را روی توصیه رهبری نبندید

20 بهمن ۵۷، به مناسبتی غرورآفرین مزیّن شده است؛ سالروز بیعت مردم چهارمحال و بختیاری با امام امت(ره) و اعلام انزجار از آخرین نخست وزیر و پس‌مانده پهلوی!
حال که مسئولان و مردم استان در خصوص نام‌گذاری این روز به‎‌عنوان «روز چهارمحال و بختیاری» هم‌صدا شده‌اند، مسئولان انقلابی کشور نیز باید این صدا را بشنوند و چشمشان را بر توصیه رهبر معظم انقلاب نبندند.

حماسه «چهارمحال و بختیاری» در تقویم گم شد/ چشمتان را روی توصیه رهبری نبندید

زنان موزیک چهارمحال و بختیاری| شامگاه ۱۹ بهمن ۵۷ بود؛ ایل غیور بختیاری کمر همت بسته بودند تا بر تمام تعصبات قومی چشم بسته و فقط حقیقت را ببینند. با عزمی جزم و تصمیمی به‌موقع، راهی تهران شدند تا بر دهان یاوه‌گویِ «شاپور بختیار» کوبیده و با معمار کبیر انقلاب دست بیعت دهند. «بختیار» که در اواخر عمر رژیم منحوس شاهنشاهی، نخست وزیری ایران را بر عهده داشت، خیال خامِ حمایت و پشتیبانی مردم چهارمحال و بختیاری را در سر می‌پرورانْد؛ اما با واکنشی مواجه شد که فکرش را هم نمی‌کرد. دشمن‌شناسی و زمانشناسی این مردم حماسه‌ای خودجوش و مردمی آفرید که برگی دیگر از اوراق زرین افتخار این قوم را در تاریخ انقلاب و مبارزات بختیاری‌ها رقم زد. ۲۰ بهمن ۵۷، به مناسبتی غرورآفرین مزیّن شد؛ سالروز بیعت مردم چهارمحال و بختیاری با امام امت(ره) و اعلام انزجار از آخرین نخست وزیر و پس‌مانده پهلوی!

برگ زرین تاریخ ایل بختیاری‌ مغفول مانده بود این اقدام بزرگ که یکی از حرکت‌های ماندگار انقلابیون استان به‌ویژه شهرستان بروجن بود، پس از انقلاب هیچ‌گاه بازخوانی نشد! تا اینکه سال ۱۳۹۴ در دیدار حجت‌الاسلام و المسلمین محمدعلی نکونام، نماینده ولی فقیه در چهارمحال و بختیاری با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، طی گزارشی از استان به این رخداد تاریخی اشاره شد و مورد توجه معظم له قرار گرفت. مقام معظم رهبری در دیدار با اعضای ستاد اولین کنگره‌ شهدای عشایر چهارمحال و بختیاری که صبح روز دوشنبه ۱۳ مهرماه ۹۴ برگزار شد، در این رابطه فرمودند: « نکته‌ای که آقای نکونام می‌گوید خیلی مهم است. ممکن است مردم شیراز، مردم مشهد، مردم تبریز هم بیایند از بختیار ابراز بیزاری بکنند اما خیلی فرق می‌کند که مردم بختیاری بیایند از یک فرد سیاسیِ شاخص بختیاری که در مقابل انقلاب و در مقابل امام قرار گرفته، ابراز بیزاری کنند؛ این نکته مهم است. این که مردم توقع دارند که آن روز، روز شاخصی باشد، درست است، این واقعاً جا دارد؛ چون در بین عشایر، این وابستگی‌ها و پیوندهای عشایری، چیز کوچکی نیست، چیز خیلی مهمی است. این‌ها همان کسانی هستند که در قضیه مشروطه، بلند شدند از شهرکرد -آن‌وقت دهکرد- آمدند اصفهان و اصفهان را گرفتند و آمدند تهران و کارهای بزرگی را انجام دادند، بیشتر با پیوندهای محلی این کار را می‌کردند؛ یعنی تأثیرات قبایلی و عشایری بر روی مردم وجود داشت که حرکت می‌کردند می‌آمدند. اما همین پیوندها در آنجایی که پای دین در میان است، پای انقلاب در میان است، پای امام در میان است، به‌کلی کم‌رنگ می‌شود و بی‌خاصیت می‌شود و از بین می‌رود؛ این خیلی چیز مهمی است.» پس از این دیدار، پیشنهاد نام‌گذاری روز ۲۰ بهمن مصادف با سالروز این واقعه تاریخی به نام «روز چهارمحال و بختیاری» به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی داده شد. مصوبه این نام‌گذاری به تایید و تصویب شورای فرهنگ عمومی استان و کشور رسید، اما شورای عالی انقلاب فرهنگی این مصوبه را رد کرد! این اقدام مردم ولایی و انقلابی چهارمحال و بختیاری را آزرد، تا جایی که نماینده ولی فقیه در استان نیز لب به گلایه گشود. بیعت بختیاری‌ها ورق را برگرداند حجت‌الاسلام و المسلمین محمدعلی نکونام، نماینده ولی فقیه در چهارمحال و بختیاری در خطبه‌های نماز جمعه شهرکرد در تاریخ ۱۴ بهمن‌ماه سال جاری گفت: ۲۰ بهمن به لحاظ کار به‌موقع و ارزشمندی که بختیاری‌ها انجام دادند، روز بسیار مهمی است. امام جمعه شهرکرد ضمن اشاره به اقدام کلیدی و اساسی ایل بختیاری مبنی بر تبرّی جستن از شاپور بختیار، اظهار داشت: در آن زمان تمام تعصبات و مسائل قومی کنار گذاشته شد و فقط حق و حقیقت مهم بود. نکونام با اشاره به اینکه این روز به نام «روز چهارمحال و بختیاری» در شورای فرهنگ عمومی استان مصوب شد، بیان کرد: متاسفانه این مصوبه در شورای عالی انقلاب فرهنگی رد شده است. شورای عالی انقلاب فرهنگی باید تجدید نظر کند وی تصریح کرد: به جدّ درخواست می‌کنیم که شورای عالی انقلاب فرهنگی در اسرع وقت نسبت به این مصوبه تجدید نظر کند. نماینده ولی فقیه در استان با اشاره به اینکه مکاتباتی صورت گرفته است و کماکان پیگیر این موضوع هستیم، مطرح کرد: مردم استان این روز را روز خود می‌دانند و آن را گرامی می‌دارند لذا باید به این مطالبه مردم توجه ویژه شود.

مسیری که مصوبه «روز چهارمحال و بختیاری» طی کرده است سرپرست اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی چهارمحال و بختیاری نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس روند پیگیری این مطالبه را تشریح کرد و با اشاره به اینکه ۲۰ بهمن‌ماه به‌عنوان روز استان در سال ۹۴ در شورای فرهنگ عمومی استان تصویب شد، گفت: طبق دستورالعمل، این مصوبه باید به تایید و تصویب شورای فرهنگ عمومی کشور و شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز می‌رسید. احمدی با بیان اینکه در تاریخ مذکور نام‌گذاری تقویم به نام استان‌ها در دستور کار شورای فرهنگ عمومی کشور نبود، بیان کرد: مهرماه سال ۱۴۰۰ شورای فرهنگ عمومی کشور با توجه به سیاست‌های جدید علاوه بر مصوبه روز استان مصوبه روز مرکز استان را مطالبه کرد، ۲۰ بهمن‌ماه به‌عنوان روز استان و ۳۱ اردیبهشت‌ماه به‌عنوان روز شهرکرد برای طی مراحل بعدی ارسال شد. وی ادامه داد: در مراحل بعدی، روز مراکز استان از دستور کار برای درج در ضمیمه تقویم خارج شد و ۲۰ بهمن به عنوان روز استان در شورای فرهنگ عمومی کشور مصوب و برای تایید نهایی به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارجاع داده شد. تاریخ «روز چهارمحال و بختیاری» بدون هماهنگی با استان تغییر کرد سرپرست اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان با اشاره به اینکه این مصوبه به دلایلی از جمله قرارگیری در فصل سرد سال و همچنین حضور در ایام الله دهه فجر در مرتبه اول در شورای عالی انقلاب فرهنگی رد شد، اظهار کرد: شورای فرهنگ عمومی کشور بدون هماهنگی با استان مصوبه روز مرکز استان (شهرکرد) را به‌عنوان روز چهارمحال و بختیاری به شورای عالی انقلاب فرهنگی پیشنهاد کرده است. احمدی با بیان اینکه جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی بدون اطلاع شورای فرهنگ عمومی استان برگزار می‌شود، مطرح کرد: به محض انتشار خبر، موضوع را از طریق رئیس شورای فرهنگ عمومی کشور پیگیری کردیم. پیگیری مطالبه مردم ادامه دارد وی با اشاره به اینکه مکاتباتی با دبیر سابق شورای عالی انقلاب در همین راستا صورت گرفت، افزود: همچنین با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور نشست‌هایی شکل گرفت و حساسیت‌های استان و دلایل انتخاب این تاریخ به صورت مفصل تشریح و قول پیگیری اخذ شد. سرپرست اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان با بیان اینکه همچنان پیگیر این مسئله هستیم، اظهار داشت: در همین خصوص نامه‌ای خطاب به رئیس جمهور به‌عنوان رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی تنظیم شده و به امضای نماینده ولی فقیه در استان، استاندار و نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی رسیده است. سرپرست اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تصریح کرد: حماسه ۲۰ بهمن‌ماه یک رویداد مهم و جدی بوده و پیگیر مطالبه مردم هستیم. مردم چهارمحال و بختیاری در مبارزات دوران انقلاب نقش فراوانی داشتند و شهدای بسیاری تقدیم کردند؛ حال که مسئولان و مردم استان در خصوص این مطالبه، هم‌صدا شده‌اند، مسئولان انقلابی کشور نیز باید این صدا را بشنوند. چشمتان را بر مطالبه مورد تاکید رهبر انقلاب نبندید! مطالبه‌ای که مورد توجه و تاکید رهبر انقلاب هم بوده، بر زمین مانده است! کنکاش در علت رد این مصوبه جای بحث دارد، اما اکنون که دبیر جدید سکان شورای عالی انقلاب فرهنگی را به دست گرفته است، انتظار می‌رود با ظرافت بیشتری به این واقعه تاریخی مهم و مطالبه مردم پرداخته شود.

مردم چهارمحال و بختیاری از دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، حجت‌الاسلام و المسلمین عبدالحسین خسروپناه انتظار دارند ضمن توجه به این خواسته جمعی، با نام‌گذاری ۲۰ بهمن‌ماه به‌عنوان «روز چهارمحال و بختیاری» موافقت کرده و برای تصویب آن از هیچ تلاشی فروگذار نکند. پایان پیام/ ۶۸۰۳۸

دیدگاهتان را بنویسید