عزاداری مسلمیه؛ یادگار 100 ساله مداح کربلایی در طلیعه محرم+عکس و فیلم

عزاداری مسلمیه؛ یادگار 100 ساله مداح کربلایی در طلیعه محرم+عکس و فیلم

روزهای 6، 7 و 8 ذی‌الحجه همزمان با ایام شهادت امام باقر(ع) و حضرت مسلم بن عقیل(ع) در تقویم عزاداری ایرانیان به نام «مسلمیه» شناخته می‌شود. این عزاداری بیش از 100 سال است به یادگار از حاج مرزوق در حرم عبدالعظیم حسنی(ع) برپا می‌شود.

عزاداری مسلمیه؛ یادگار 100 ساله مداح کربلایی در طلیعه محرم+عکس و فیلم

زنان موزیک ـ حوزه مسجد و هیأت ـ امیرحسین کسائی: مسلم بن عقیل(ع) پسرعموی امام حسین(ع) و همچنین داماد امیرالمومنین(ع) بود. زمانی که کوفیان حضرت(ع) را به شهر خود فراخواندند، امام(ع)، مسلم را با اختیار تام به عنوان نماینده خود راهی این شهر کرد. او در گزارشی به امام حسین(ع) از آمادگی کوفیان برای حضور ایشان در کوفه خبر داد که امام نیز با دریافت این اطلاعات از مکه راهی کوفه شد. با نصب عبیدالله بن زیاد به حکومت کوفه توسط یزید، کوفیان، مسلم را تنها گذاشتند. مسلم بن عقیل در روز عرفه سال ۶۰ قمری، دستگیر شد و به دستور عبیدالله به شهادت رسید. او اولین شهید قافله امام حسین(ع) بود و امروز هم عزاداری برای او پیشواز و طلیعه عزاداران حسینی است.

عزاداران به سر می‌زنند و می‌خوانند «حسین میا به کوفه» مراسم عزاداری مسلمیه یکی از سنت‌های قدیمی است که هرساله از شب شهادت حضرت امام باقر (ع) به مدت ۳ شب در اقصی نقاط کشور و البته به‌صورت ویژه در حرم حضرت عبدالعظیم‌الحسنی (ع) برگزار می‌شود. عزاداران در این مراسم ندای «وا مسلما» سرمی‌دهند و یکی از خواسته‌های پایانی او از عبیدالله بن زیاد را که خواست به حسین بن علی(ع) خبر دهند به کوفه نیاید، دم می‌گیرند و می‌خوانند «حسین میا به کوفه/ کوفه وفا ندارد/ کوفی بی‌مروت/ شرم و حیا ندارد»  

دیدگاهتان را بنویسید